Skip to main content Skip to footer

Month Cal.

07-11-2020

Online workshops for alle musikere i Nordjylland

D. 7. nov. havde Kulturskoler i Nordjylland (KiN) udvalget URFUN* planlagt deres årlige camp på Hørby efterskole, men den måtte desværre udskydes på ubestemt tid. I stedet har URFUN arrangeret online workshops, som alle interesserede musikere kan være få glæde af.

De forskellige workshops har hver sit fokusområde og det er håbet, at rigtig mange unge musikere vil deltage, blive klogere og blande sig med spørgsmål og kommentarer.

Sæt derfor kryds i kalenderen d. 7. november kl 10-14, hvor du kan opleve:

Kl 10-11: Musik og Tankemønstre - med Line Mortensen, der er sanger og underviser i sang på Vesthimmerland Kulturskole

Kl 11-12: Sangskrivning – med Thomas Zinther fra Aalborg Kulturskole

Kl 12-13 IMPRO – med Mads Houe fra Mariagerfjord Kulturskole

Kl 13-14: E-musik på Ableton - med Martin Krarup fra Musikskolen i Frederikshavn kommune.

De online workshops kommer til at foregå på Teams.

Man kan læse mere om de 4 sessions på Kulturskoler i Nordjyllands hjemmeside her: https://kulturskolerinordjylland.dk/2020/10/urfun-one-hour-sessions-7-november-2020/

På hjemmesiden findes også links til Teams-møderne


* URFUN er en forkortelse for Udvikling af Rytmiske Fællesskaber for Unge i Nordjylland, og det er et udvalg under Kulturskoler i Nordjylland (KiN)